Hangaku

Akademia Sztuk Walki

Ju jitsu

Ju jitsu jest sztuką walki wywodzącą się z Japonii. Można określić ją jako łagodną sztukę samoobrony. Jest to prosta definicja bardzo złożonego systemu walki wręcz gdzie łagodności nie wolno utożsamiać z uległością.
W Ju jitsu stosuje się techniki rzutów (nage-waza), dźwigni (kansetsu-waza), duszeń (shime-waza), trzymań (katame-waza), ucisków (atemi-waza), kopnięć (keri-waza) i uderzeń (uchi-waza).
Walkę prowadzi się w dystansie, pół dystansie i zwarciu na trzech poziomach: stojąc (tachi-waza), klęcząc (suwari-waza), w parterze (ne-waza).

Ju jitsu jest sztuką walki, która nie może być postrzegana jako kombinacja wielu popularnych współcześnie sportów walki. Twierdzenie, że jest to połączenie Judo i Karate świadczy o braku podstawowej wiedzy o historii tej dyscypliny. Obserwując obecnie ćwiczących Ju Jitsu można dostrzec elementy różnych systemów BUDO należy jednak pamiętać, że Ju Jitsu jest samoistnym systemem walki który stał się przyczyną powstania nowych dyscyplin.
Ju jitsu pozostało wierne tradycji samurajów stanowiąc użytkową, choć trudną sztukę walki. Przeszłość i teraźniejszość mają wiele wspólnego. Cele i sposoby ich osiągnięcia są te same zmieniają się tylko środki. Bogactwo technik oraz potwierdzona skuteczność w wojnach i potyczkach czynią ten system najbardziej popularnym wśród osób traktujących użytkowo umiejętność walki wręcz.
Znajomość Ju jitsu miała dać szansę na przeżycie w przypadku utraty broni na polu walki lub możliwość pokonania kilku przeciwników w przypadku napaści. Niech za zachętę do głębszego zainteresowania się tą sztuką walki posłuży maksyma : „szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała”. Słowa te jednoznacznie mówią jak niebezpiecznym przeciwnikiem jest dobrze wyszkolony adept Ju Jitsu. Obecnie Ju Jitsu propagowane jest jako sztuka walki i samoobrony oraz jako sport walki. Jedno i drugie ma rację bytu dzięki wielu ćwiczącym i angażującym się w ich rozwój ludziom.

Next Post

Previous Post

© 2020 Hangaku

Theme by Anders Norén